INTERNET BEZPRZEWODOWY


     Brak kablowego łącza internetowego nie jest dzisiaj wielkim problemem. Istnieje kilka sposobów na dostarczenie tego ważnego medium w miejsca, gdzie wydawałoby się to mało prawdopodobne .


Internet 3G (HSDPA, HSPA+)
     Bazując na mapie pozwoleń radiowych UKE dla operatorów komórkowych wstępnie można określić, która sieć pokrywa zasięgiem szybkiego Internetu dane miejsce. Po zastosowaniu wysokiej klasy anteny kierunkowej podłączonej do modemu uzyskujemy stabilne łącze o parametrach rzędu 0,9-2,6 Mb/s i pingach około 100-200 ms. Antena zewnętrzna wskazana jest także w miejscach, gdzie poziom sygnału jest wystarczający, by pracować w paśmie 3G, ponieważ poprzez skupienie sygnału i wysłanie go w kierunku stacji BTS w znaczny sposób poprawia jakość i szybkość transmisji. Posiada też aspekt zdrowotny. Mikrofale emitowane poprzez modem trafiają wprost do anteny i dalej do nadajnika, dzięki czemu nie rozpraszają się w sposób dookólny w miejscu pracy. Zainstalowany w ten sposób modem możemy podłączyć do routera i stworzyć funkcjonalną sieć internetową obsługującą wiele komputerów, bądź urządzeń przenośnych.

     

Internet CDMA
     Coraz więcej sieci GSM rozbudowuje infrastrukturę dedykowaną dla usług internetowych w systemie CDMA. Stacje bazowe CDMA pracują na znacznie niższych częstotliwościach niż wspomniany już HSDPA, HSPA+, co przekłada się na zdecydowanie większy zasięg oraz przenikliwość sygnału w trudnych warunkach terenowych (lasy, doliny). W przypadku niskiego poziomu sygnału możliwe jest również zastosowanie zewnętrznej anteny kierunkowej, dzięki której efektywność łącza znacznie wzrasta. Realny transfer dla CDMA w sprzyjających warunkach waha się w granicach 0,6-1,8 Mb/s

Internet satelitarny
   Dynamiczny rozwój sektora telekomunikacyjnego zaowocował także powszechną dostępnością do usług satelitarnego dostępu do sieci Internet. Cena dwukierunkowego łącza satelitarnego nie jest już dla wielu ceną zaporową. Łącze tego typu umożliwia transmisję o przepustowoœci do 8 Mb/s. Jedyną wadą mogą być tu pingi rzędu 900 ms oraz zrywanie transmisji przy fatalnych warunkach pogodowych.

powrót