POFESJONALNE INSTALACJE ANTENOWE


     Instalacja antenowa (jak też inne instalacje niskoprądowe) jest bardzo ważnym elementem infrastruktury elektrycznej naszego domu. Często umyka uwadze już w pierwszej fazie inwestycji. Niestety daje o sobie znać kiedy zapominamy o trudach budowy domu, remontu itd. W chwilach kiedy znajdujemy więcej czasu na odpoczynek okazuje się, że aby obejrzeć swój ulubiony program musimy przebić się przez ścianę, przeciągnać wiązke przewodów. Co więcej wejść na dach bądź oprzeć się o swieżo wykonaną elewację. Wykonana w ten sposób instalacja nie będzie ani funkcjonalna ani estetyczna.
     Faza projektu i wykonania okablowania instalacji antenowej zbiega się w czasie z pracami elektrycznymi i nie kończy się tak jak często uważają elektrycy na położeniu jednego bądź dwóch "najtańszych" przewodów koncentrycznych często w tej samej bruździe co wiązka instalacji elektrycznej- powodując późniejsze zakłócenia w torze sygnałowym, oraz straty sygnału nie do odrobienia przez najlepszy wzmacniacz. Projekt instalacji antenowej powinien być skrupulatnie przeanalizowany z inwestorem i powinien dotyczyć ustalenia takich kwestii jak:

      
    
 • rodzaj doprowadzonych sygnałów R/TV/SAT     
 • przewidywana ilość odbiorników dla poszczególnych sygnałów     
 • przewidywane miejsca ich montażu (salon pokój łazienka itp.)

       Na podstawie tych informacji można przystąpić do etapu realizacji a więc:
      
 • układania przewodów sygnałowych odpowiedniej jakości     
 • montażu elementów aktywnych i pasywnych naszej instalacji     
 • montażu gniazd abonenckich (nadtynkowych, podtynkowych)

       Warto wspomnieć, że etap projektowania powinna porzedzić analiza co do możliwości technicznych odbierania poszczególnych sygnałów. Dotyczy to gównie możliwości odbioru stacji telewizyjnych z nadajników naziemnych.

  powrót